Arhitectul Sergiu-Cătălin Petrea a fost ales președinte al Filialei Teritoriale București a Ordinul Arhitecților din România (OAR) pentru mandatul 2026-2030, în urma Conferinței Teritoriale Ordinare de Alegeri desfășurate în 23 mai 2026.
Potrivit Raportului Comisiei de supraveghere a voturilor, Sergiu-Cătălin Petrea a câștigat funcția în turul al doilea de scrutin, obținând 188 de voturi din totalul celor 358 de voturi valabil exprimate.
Mandatul noului președinte al Filialei București a OAR este de patru ani, în perioada 2026-2030.

